Reinholdt Bridge & Travel  |   Bridge og sydfynske specialiteter
MENUMENU
  • Hjem
  • Bridgerejser
    • Tidligere rejsemål
  • Bridgekurser
  • Resultater
  • Om os
  • FAQ
  • Kontakt
    • Yoga-eventyr
    • Bridgerejse
    • About us & contact
    • All
    • Browse by region
      • Africa Tours
      • Asia Tours
      • Australia & Pacific Tours
      • Europe Tours
      • Polar Regions Tours
      • South America Tours
    • Active
    • Adventures
    • Basic
    • Challenging pace
    • Daily tours
    • City tours
    • Culinary tours
    • Light pace
    • Luxury
    • Moderate pace
    • Private groups
    • Small groups
    • Upgraded
shopping_cart 0
x Thank you for submitting an inquiry. We will get back to you as soon as we can.
x

Use the form below to contact us directly.

Please complete all required fields.

Cancel

Booking details

Accommodation name:

Room type:

Date from:

Date to:

People:

Adults:

Children:

Rooms:

Total:

Submit booking

Submit booking Go Back
x

Confirmation

Thank you! We will get back you with regards your booking within 24 hours.

Booking info

Accommodation name:

Room type:

Date from:

Date to:

People:

Adults:

Children:

Rooms:

First name:

Last name:

Company:

Email:

Phone:

Address:

Address 2:

City:

Zip:

State:

Country:

Special requirements:

Total price:

We wish you a pleasant trip
your Reinholdt Bridge & Travel team

Back to website

Bridge og sydfynske specialiteter

  • Rejsen
  • Stedet
  • Faciliteter
  • Reviews

Bridge og sydfynske specialiteter

(13)14. - 17. oktober 2025

Bridge og Sydfynske specialiteter og oplevelser på ⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg

 

TILMELD REJSEN

 

Rejsen

Det er nu ottende gang, at vi arrangerer opholdet med bridge og Sydfynske specialiteter. Rammerne på ⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg er stadigvæk de perfekte til konceptet.
Bridgedelen er som altid forankret i emner, som vi ved, er brugbare for deltagerne. Vi holder os langt fra alverdens konventioner, men styrker deltagernes generelle fundament, og ofte bygger vi emnet op ud fra konkurrencen ved bordet, for bridge er et spil, hvor fjenden oftest blander sig. Det skaber også grobund for mange gode emner, uanset om det er meldinger, spilføring eller modspil og udspil, vi taler om.
Du vil forhåbentlig blive introduceret til vores seneste bog, 20-20 - Kampen om kontrakten. Det er et hæfte, der uddyber vores erfaringer gennem de sidste fem år, når vi har undervist i emnet. Begreber som 20-20 eller Genåbninger i 4.hånd, samt mixede meldeforløb, er eksempelvis opstået i denne proces.

De lokale aktiviteter byder også på nye oplevelser. Dog har vi bibeholdt den spanske tapasbar, 105 bar & køkken, da den fik fantastiske anmeldelser ved vores spørgeskemaundersøgelse de sidste to år. Omdrejningspunktet for kurset er bridge og undervisning, men Sydfynske specialiteter, oplevelser og gæstfrihed får også taletid...

Nyheder i 2025

Koncert med Musikforeningen Giant Steps
Vi har fået en aftale med den suveræne lokale Musikforening, Giant Steps. De evner at få jazz og verdensmusik i alle dens mangfoldige afskygninger til byen, og det er ganske imponerende, når man ser listen af kendte musikere og kunstnere, som foreningen trækker til det sydfynske hver torsdag året rundt. Et spændende mix af regionale, nationale og internationale orkestre.

Sydfynsk æggekage
Giant Steps ligger ved havnen, men på vej derned bydes du på det sydfynske DNA: Sydfynsk æggekage. Vi har entreret med en af Svendborgs institutioner, Torvecafeen, som ligger i hjertet af Svendborg, hvor vi spiser kl. 18.00 inden koncerten.

Musikken starter kl. 20.00.

Bar 105 & køkken
Som tidligere skrevet, skal du i år spise en superlækker middag, som de kalder “Menu del dia” tapas på bar- & restaurant 105 i Møllergade. 2 af de lokale her fra Svendborg, Mette og Niels, elsker det spanske, og har åbnet en spansk tapasbar- og restaurant i Møllergade. De åbnede i august 2021 og har fået virkelig succes med deres spanske islæt i Svendborg.

Programmet tager afsæt i en aktiv uge. Husk at bestille ferie, når du kommer hjem…. Nej, spøg til side, men der er meget, vi skal nå. Tænk programmet som et tag selv bord, hvor du udelukkende indtager de retter, du har lyst til.

Pris

Kr. 4895,- pr. person i dobbelt.
Tillæg for enkelt: kr. 995,-
Ekstra dag med ankomst mandag d.  13/10:
Pr. person i dobbelt: Kr. 550,-
Pr. person i enkelt: Kr. 950,-

Prisen inkluderer

  • 3 nætter/ 4 dage på 4* Hotel Svendborg,
  • 3x stor morgenbuffet,
  • 1x middag i forbindelse med koncerten torsdag aften.
  • 1x 3-retters middag på 4* Hotel Svendborg.
  • En aften med 3-retters middag på den lokale tapasbar i Svendborg, bar 105 i Møllergade.
  • 1 sandwich på ankomstdagen.
  • 1x frokostbuffet.
  • 1x sydfynsk æggekage på institutionen, Torvecafeen.
  • Kaffe/isvand ad libitum på Hotel Svendborg hele ugen.
  • Undervisning i bridge og turneringer med præmier.
  • 1x koncert i Giant Steps torsdag aften.

Program

Opholdet er på 4 dage og begynder d. 14/10 og slutter d. 17/10. Det er muligt at ankomme dagen før d. 13/10, hvor der vil være bridge, undervisning og præmier til de fremmødte.
Middag kan tilkøbes til d. 13/10. Bridgegæster får tilbud om oksehøjreb ad libitum for kr. 300,- pr. person. Skriv under tilmeldingsformularen i rubrikken "andre informationer”, om I deltager i middagen og bridgen d. 13. oktober.
Generelt er der undervisning i bridge om formiddagen og enkelte eftermiddage. Om aftenen og udvalgte eftermiddage spiller vi turnering. Det gennemgående tema tager afsæt i naturlige principper, men vi når også ud i mange andre kroge i bridgens verden. Timerne mellem bridgeaktiviteterne udfyldes af spændende lokale sydfynske arrangementer.

Mandag 13/10
En ekstra frivillig dag inden kursusstart.
Ønsker du at ankomme denne dag, er prisen kr. 550,- pr. person i dobbeltværelse og kr. 950,- i enkeltværelse. Der bliver arrangeret en bridge-turnering om aftenen, som er frivillig at deltage i. Denne spiller vi fra kl. 20.00, og der er undervisning fra kl. 19.30.-20.00.
Som tidligere nævnt, er det muligt at tilkøbe dagens menu, som er “Højreb - spis hvad du kan” for kr. 300,-.

Tirsdag 14/10
Arrangementet begynder kl. 11.30, så det er en god idé at ankomme lidt før (ved 11.15-tiden). Vær opmærksom på, at du først kan få dit værelse omkring 14.30-15.00, da hotellet har været fyldt dagen før. På det tidspunkt holder vi derfor en kort pause midt i turneringen, så du kan få din bagage på værelset.
Kl. 11.30-14.00: Teori, quizzer og lagte spil.
14.00-14.45 Turnering del 1.
15.15-18.00: Turnering del 2.
18.45: Afgang fra receptionen mod bar 105 med.
19.00: Spansk aften med lækker “Menu del dia” ....

Onsdag 15/10
Stor morgenbuffet.
Kl. 09.30-12 Bridgeundervisning
Derefter frokost på en selvvalgt cafe eller restaurant i Svendborg for egen regning.
15.30-19.30: Bridgeturnering
19.45: Middag på Hotel Svendborg
Når middagen er færdig, er der hygge efter behov…..

Torsdag 16/10
Stor morgenbuffet.
Kl. 09.30-11.30: Undervisning
13.30-17.00: Turnering
17.45: Afgang mod Torvecafeen til sydfynsk æggekage.
20.00: Koncert på Giant Steps.
Fredag 17/10
Stor morgenbuffet
Kl. 09.30 − 13.00 Den sidste bridgeturnering.
13.30: Frokost og hjemrejse.

Check-in time

15.00

Check-out time

11.00

Tourleder

Christian Reinholdt og Jacob Røn

 

Svendborg – Hotel Svendborg

Svendborg
Svendborg bliver af mange kaldt "mini Skagen", hvilket skyldes dens helt specielle beliggenhed og idyl. Byen er omkranset af frodige og smukke landskaber, og fra de uendelige kyststrækninger er der vid udsigt over øhavet, og bag grønne bakker knejser et utal af slotte og herregårde.
⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg ligger i hjertet af denne historiske købstad, og herfra kan du slentre i de kringlede bygader. Byen har mange specialbutikker, museer og udstillinger, og for foden af bykernen ligger havnefronten, smykket med restauranter, lystbåde og gamle træskibe. Et dejligt sted at indtage sin frokost.
Hotel Svendborg er ideelt som konferencehotel. De tilbyder moderne faciliteter og førsteklasses service, der skaber den perfekte ramme omkring din næste konference, møde eller event.
Hotellets unikke beliggenhed nær smukke naturområder og samtidig tæt på Svendborgs charmerende bycentrum giver en inspirerende atmosfære.


Vis stort kort

Sprog

Dansk

Valuta

Danske kroner

Land

Danmark


Læs mere..

Faciliteter

  • Bagage service
  • Bar
  • Businesscenter
  • Elevator
  • Fitness
  • Hårtørrer
  • Morgenmad
  • Parkering
  • Reception
  • Restaurant
  • Roomservice
  • Toiletsager
  • Værdiboks
  • Vaskeri
  • Wifi

We are sorry, there are no reviews yet for this accommodation.

  • Bridge og sydfynske specialiteter    

    Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
    From Kr.

    (13)14. - 17. oktober 2025

    Bridge og Sydfynske specialiteter og oplevelser på ⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg.
    Det er nu ottende gang, at vi arrangerer opholdet med bridge og Sydfynske specialiteter. Rammerne på Hotel Svendborg er stadigvæk de perfekte til konceptet.
    De lokale aktiviteter byder også på nye oplevelser. Dog har vi bibeholdt den spanske tapasbar, 105 bar & køkken, da den fik fantastiske anmeldelser ved vores spørgeskemaundersøgelse de sidste to år.

    • By
    • Shopping
    • Strand
  • Kommende bridgerejser

    SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.*, 1 rooms_available, 0 rooms_booked , IFNULL((SELECT price_meta2.meta_value + 0 FROM wp_postmeta price_meta2 WHERE price_meta2.post_id=wp_posts.ID AND price_meta2.meta_key='_accommodation_min_price:2025-07-05:2027-07-05' LIMIT 1), 0) accommodation_price , IFNULL((SELECT price_meta3.meta_value + 0 FROM wp_postmeta price_meta3 WHERE price_meta3.post_id=wp_posts.ID AND price_meta3.meta_key='accommodation_static_from_price' LIMIT 1), 0) accommodation_static_price FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) WHERE 1=1 AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (76) ) AND wp_posts.post_type = 'accommodation' AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) GROUP BY wp_posts.ID HAVING 1=1 ORDER BY wp_posts.menu_order, wp_posts.menu_order DESC LIMIT 0, 4
    Geiranger

    Vestlandet i Norge    

    Norge

    9. - 19. august 2025

    11 dages (10 nætter) fantastisk bridgerejse til Vestlandet i Norge med Lars Blakset og Christian Reinholdt.
    Det er nu fjerde gang, hvor denne rejse udbydes, og generelt er det en af de rejser, som bliver højest rated af deltagerne. Sidste år blev turen rated med 9,2 af 10 mulige fra de deltagende.

    Book nu
    Bridgekursus
    Løgumkloster Refugium

    Bridgekursus på Løgumkloster Refugium   

    Refugievej 1, 6240 Løgumkloster

    15. - 20. august 2025

    UDSOLGT - TILMELD VENTELISTE

    Jacob Røn og Frederik Bjerregaard inviterer til bridgetur i samarbejde med Reinholdt Bridge & Travel.
    Fem overnatninger med fuldpension, udflugter og masser af bridge. Udover fuldpension er der kaffe/the og kage både eftermiddag og aften, samt vand og frugt i løbet af dagen.

    Book nu
    Hotel Falster

    Bridgekursus Hotel Falster   

    Stubbekøbingvej 150, 4800 Nykøbing Falster

    12. - 14. september 2025

    Bridgekursus med Knut Blakset & Jacob Røn Vi hygger om jer fredag-søndag med både undervisning og turnering. Du får 2 dage med fuldpension og masser af bridge. Gratis kaffe/the ved bridge under hele opholdet.

    Book nu
    Langley Resort Napoleon Bonaparte

    Korsika   

    L'Île-Rousse, Korsika, Frankrig

    13. - 20. september 2025

    UDSOLGT - TILMELD VENTELISTE

    Tag en uge til skønne Korsika inkl. dejlig ½-pension
    Bridgen spilles fra sidst på eftermiddagen, så hele dagen er fri til andre gøremål. Den kan nydes på den skønne strand, deltage i spændende udflugter, som Langley arrangerer eller tage på egne ture med det lokale tog. Man kan også leje en bil fra hotellet.

    Book nu
  • Reinholdt Bridge & Travel
    Reinholdt Bridge & Travel
  • Følg os

© Reinholdt Bridge Travel

  • GDPR
  • Generelle betingelser
  • Cookies
x

Log in

Forgot your password?

x

Register

