Reinholdt Bridge & Travel  |   Sommerkursus Svendborg
MENUMENU
  • Hjem
  • Bridgerejser
    • Tidligere rejsemål
  • Bridgekurser
  • Resultater
  • Om os
  • FAQ
  • Kontakt
    • Yoga-eventyr
    • Bridgerejse
    • About us & contact
    • All
    • Browse by region
      • Africa Tours
      • Asia Tours
      • Australia & Pacific Tours
      • Europe Tours
      • Polar Regions Tours
      • South America Tours
    • Active
    • Adventures
    • Basic
    • Challenging pace
    • Daily tours
    • City tours
    • Culinary tours
    • Light pace
    • Luxury
    • Moderate pace
    • Private groups
    • Small groups
    • Upgraded
shopping_cart 0
x Thank you for submitting an inquiry. We will get back to you as soon as we can.
x

Use the form below to contact us directly.

Please complete all required fields.

Cancel

Booking details

Accommodation name:

Room type:

Date from:

Date to:

People:

Adults:

Children:

Rooms:

Total:

Submit booking

Submit booking Go Back
x

Confirmation

Thank you! We will get back you with regards your booking within 24 hours.

Booking info

Accommodation name:

Room type:

Date from:

Date to:

People:

Adults:

Children:

Rooms:

First name:

Last name:

Company:

Email:

Phone:

Address:

Address 2:

City:

Zip:

State:

Country:

Special requirements:

Total price:

We wish you a pleasant trip
your Reinholdt Bridge & Travel team

Back to website

Sommerkursus Svendborg

  • Rejsen
  • Stedet
  • Faciliteter
  • Reviews

Sommerkursus Svendborg

28. juni - 3. juli 2026

Sommerkursus på ⭐⭐⭐⭐Hotel Svendborg med Christian Reinholdt og Frederik Bjerregaard

 

TILMELD REJSEN

Pris

Kr. 6395,- pr. person i dobbelt.
Tillæg for enkelt: kr. 1700,-

Du kan også deltage i kurset som hjemmeboende, og dermed slippe for udgiften til overnatning på hotellet. Her er der to valg:

  1. Deltagelse uden mad men inkl. kaffe/the med kage og alt bridgeundervisning og turneringer: Kr. 2700,-.
  2. Deltagelse med mad og alt ovenstående: Kr. 4200,-

Prisen inkluderer

  • 5 overnatninger på ⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg inkl. stor morgenmadsbuffet.
  • 4 x 2-retters menu eller lækker sommerbuffet.
  • 1 x 3-retters afslutnings middag.
  • Sandwich ved ankomst.
  • Ekstra turnering d. 3/7.
  • 2 håndmadder d. 3/7 efter sidste turnering.
  • Kaffe/the ad libitum hele døgnet.
  • Eftermiddagskage.
  • For- og eftermiddagsundervisning hver dag på to niveauer..
  • Turnering hver aften i rækker opdelt efter styrke.
  • Miniholdturnering onsdag
  • Præmier.
  • EDB-kort og bridgemates.
  • Spil om Mesterpoint.

Ret til ændringer forbeholdes

Bridgen

Der undervises på to forskellige niveauer, når der er emnetemaer om eftermiddagen. Alle B og A emner, vil ligge hver for sig. Dvs., at der er et A emne og et B emne samtidig, så skulle det være lettere at vælge.

Beskrivelse af bridge-emner

Dag 1
A-niveau: XY – sans

En fremragende konvention – specielt når begge i makkerparret kan den… Meldeforløbet starter jævnligt med 1-o-1 og derefter 1ut (12-14) fra Åbner. Hvilke meldinger fra Svarer er svage, inviterende og krav i anden runde? Vi ser på, hvilke muligheder konventionen tilbyder, og det er faktisk ikke så svært. Vi træner konventionen intensivt både ved quiz og ”meld med makker”, så I kommer fuldstændig på bølgelængde.

Dag 1
B-niveau: Det offensive grundsystem - Åbners og svarers anden og tredje melding, samt intro til revers og fjerdefarvekrav – bridgens rugbrød! B-emne: Det defensive grundsystem

Det offensive system er langt sværere, end de fleste umiddelbart antager. Rent faktisk er der ganske få bridgespillere, som ikke spiller i divisionerne, der er 100% dus med det offensive system. Men alle kan lære at administrere det. Derfor henvender dette kursus sig bredt til alle turnerings- og klubspillere. Bundgrænsen er 1-2 års begynderundervisning, og emnet rækker som sagt helt op til lige under 3. division.
Temaet dækker ca. 50% af de situationer, der opstår ved bordet, hvorfor der ikke er nogen tvivl om, at det er her, der skal sættes ind for at score flere point. Glemt alt om de fancy konventioner!
Kurset bliver en vekselvirkning mellem teori og praktiske spil. Alle spil er lagt i dagens tema, så I også får prøvet teorien af i praksis.
Vi vil komme godt rundt i krogene af systemet og se på definitionen på brug af fjerde farve og revers. Brugen af disse er intet mindre end et must, for at ende i den rigtige kontrakt! Du vil også få dig gode tips og værktøjer, så du kan styre de stærke hænder. Du får teori og dernæst mulighed for at afprøve det lærte i form af en meldequiz med 20 spil. Senere på ugen kan du kæmpe med Fjerde- og trediefarve på et højere undervisningsniveau, hvis du vælger dette emne.

Dag 2
A-niveau: Fjerde Farve (FF)

Nok en af de vigtigste konventioner. Lærer du at administrere konventionen rigtigt, bliver det din private navigatør til den rigtige slutkontrakt. Du lærer at skelne mellem, hvornår du bruger FF, og hvornår du ikke gør, selvom du har styrke til udgang. Vi går også mere i dybden med svarene efter FF. Altså en eftermidddag, hvor I har ret gode kort…

Dag 2
B-niveau: Det defensive grundsystem
En helt grundlæggende gennemgang af indmeldinger, spærremeldinger og oplysningsdoblinger. Vi laver nogle lette og overskuelige definitioner for, hvornår man bør gøre det ene eller det andet. Der bliver naturligvis også fokus på, hvordan makkeren til indmelderen/dobleren kan komme videre på en begavet måde, og uden at det bliver alt for teknisk. Fremover vil du have meget lettere ved at vælge den rigtige melding efter fjendens åbning, og dermed gøre makkers liv lettere!

Dag 3
A-niveau: Tredje Farve

Mange er bekendt med brugen af fjerde farve krav: Når der er meldt tre farver naturligt, skaber melding af den fjerde farve blot udgangskrav. Men hvad hvis der kun er meldt to farver? Eks:
1KL-1HJ
2KL- ?
Er der styrkemæssig forskel på, om du melder 2RU eller 2SP, og hvor ligger forskellen? Vi skaber fokus på den store forskel på at melde en ny farve fra svarer, eller om vi returnerer til en tidligere meldt farve eller ut. Og skal der springes for at etablere krav, eller kan vi blot melde en ny farve simpelt? Gælder det også ny farve på 3-trækket fra svarer?

Dag 3
B-niveau: Spilleteknik i trumf 

Hører du til dem, der bedst kan lide, at makker spiller kontrakterne? Her lærer du at tage flere stik! Fremover er du ikke i tvivl, om der skal trækkes trumf, eller om der skal trumfes tabere på hånden eller bordet. Vi ser på fordelene ved at have en trumffarve og får de nye færdigheder på rygraden via en masse træningsspil.

Dag 4
A-niveau: Elimination og slutspil (højt)

En overbygning til ”Spilleteknik i trumf”, hvor du lærer nye tricks til at skabe ekstra stik. Om det er stikket der afgør kontrakten – eller det gyldne overstik i en parturnering – er ikke vigtigt. I bridge gælder det som regel om at tage så mange stik som muligt, og det gør du efter denne seance!

Dag 4
B-niveau: Negative Doblinger (ND) (grund)

Her er vi også i afdelingen for brugbare konventioner. Sekvensen opstår tit, hvilket gør det til en brugbar konvention. Du lærer at forsvare dig mod modpartens indmeldinger, efter at makker har åbnet. Hvornår har du styrke til at melde egen farve, og hvad er forskellen på, hvis du først dobler og så viser egen farve, eller blot introducerer farven med det samme? Specielt når modparten indmelder 1 spar efter makkeres minoråbning, risikerer vi, at hjerterfarven forsvinder, og det må den ikke!

Program

Det kulinariske
Hotel Svendborg er kendt for sin gastronomi, og middagen vil dagligt bestå af en lækker 2-retters menu, eller en virkelig lækker buffet, der afspejler en 3-retters menu. Kaffe/the ad libitum hele dagen og kage om eftermiddagen. Sidste aften serveres en 3-retters dinner.

På afrejsedagen, d. 3/7, spilles sidste runde af bridgeturneringen, hvor du også bydes på 2 håndmadder og præmieuddeling.

Ankomstdagen
Kurset starter kl. 12.30, men du kan ikke checke ind før kl. 15.00. Det skyldes, at hotellet er fyldt fra dagen før, og alle værelser skal rengøres.

  • 12.00: Velkomst - her får du en sandwich til at stille den værste sult.
  • 12.30-15.00: Temaundervisning. inkl. lagte spil.
  • 15.00-15.45: Kaffe og kage samt check ind.
  • 15.45-17.15: Først del af dagens turnering.
  • 18.30: Middag
  • 19.45: Sidste del af dagens turnering.

Vi har indlagt nogle temaspil i den turnering, som I spiller. Så får I testet det I lærte både i træningsseancen og i dagens turnering. Disse gennemgås, sammen med andre interessante spil, mandag formiddag.
Ved tilmeldingen, skal du vælge, om du ønsker at modtage undervisning i (A) XY-sans - eller i (B) Bridgens rugbrød- det fundamentale grundsystem.

Ugeskema
Spilgennemgang om formiddagen og temaundervisning om eftermiddagen på to niveauer.
Hver formiddag udleveres kortfordelinger fra foregående aftens spil, og vi vil gennemgå de pointer inden for spilleteknik, modspil og meldinger, som deltagerne ønsker at få belyst. Om eftermiddagen vil der være temaundervisning på to niveauer. Vi vil variere mellem teori og praksis, således at man spiller lagte spil i det gennemgående tema.
Aftenen byder på turnering i rækker opdelt efter styrke.

  • 09.30-11.30: Spilgennemgang af aftenens spil. (Spec. arrangement fredag).
  • 14:30-17.00: Temaundervisning
  • 18:00: Middag
  • 19.15: Bridgeturnering

Se undervisningsemner ovenfor med de respektive dage.

Fredag:

  • Sidste turnering og frokost i form af 2 håndmadder.

Minihold onsdag
Du har muligheden for at holde fri onsdag eftermiddag til andre gøremål, f. eks en runde golf. Der er gode golfbaner i regionen, og Hotel Svendborg har særpriser på nogle af disse. Savner du mere bridge, arrangeres en miniholdturnering for de interesserede. Du har altså fri fra kl. 11.30-17.30. Der plejer at være stor interesse for onsdagens minihold.

Info
Ved ankomst får du en sandwich, inden vi starter programmet.
I stedet for at checke ud d. 3/7 efter morgenbuffeten, får du en ekstra spilleflade, samt kaffe og isvand. Den sidste del af turneringen spilles fra 09.30-13.30.
Herefter er der præmieuddeling og 2 håndmadder, inden vi siger farvel og tak for i år.

Tourleder

Christian Reinholdt og Frederik Bjerregaard

Svendborg – Hotel Svendborg

Svendborg
Svendborg bliver af mange kaldt "mini Skagen", hvilket skyldes dens helt specielle beliggenhed og idyl. Byen er omkranset af frodige og smukke landskaber, og fra de uendelige kyststrækninger er der vid udsigt over øhavet, og bag grønne bakker knejser et utal af slotte og herregårde.
⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg ligger i hjertet af denne historiske købstad, og herfra kan du slentre i de kringlede bygader. Byen har mange specialbutikker, museer og udstillinger, og for foden af bykernen ligger havnefronten, smykket med restauranter, lystbåde og gamle træskibe. Et dejligt sted at indtage sin frokost.
Hotel Svendborg er ideelt som konferencehotel. De tilbyder moderne faciliteter og førsteklasses service, der skaber den perfekte ramme omkring din næste konference, møde eller event.
Hotellets unikke beliggenhed nær smukke naturområder og samtidig tæt på Svendborgs charmerende bycentrum giver en inspirerende atmosfære.


Vis stort kort

Sprog

Dansk

Valuta

Danske kroner

Land

Danmark


Læs mere..

Faciliteter

  • Bagage service
  • Bar
  • Businesscenter
  • Elevator
  • Fitness
  • Hårtørrer
  • Morgenmad
  • Parkering
  • Reception
  • Restaurant
  • Roomservice
  • Toiletsager
  • Værdiboks
  • Vaskeri
  • Wifi

We are sorry, there are no reviews yet for this accommodation.

  • Sommerkursus Svendborg    

    Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
    From Kr.

    28. juni - 3. juli 2026

    Sommerkursus på ⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg med Christian Reinholdt og Frederik Bjerregaard.
    Spilgennemgang om formiddagen og temaundervisning om eftermiddagen på to niveauer.
    Hver formiddag udleveres kortfordelinger fra foregående aftens spil, og vi vil gennemgå de pointer inden for spilleteknik, modspil og meldinger, som deltagerne ønsker at få belyst. Om eftermiddagen vil der være temaundervisning på to niveauer. Vi vil variere mellem teori og praksis, således at man spiller lagte spil i det gennemgående tema.
    Aftenen byder på turnering i rækker opdelt efter styrke.

    • By
    • Shopping
    • Strand
  • Kommende bridgerejser

    SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.*, 1 rooms_available, 0 rooms_booked , IFNULL((SELECT price_meta2.meta_value + 0 FROM wp_postmeta price_meta2 WHERE price_meta2.post_id=wp_posts.ID AND price_meta2.meta_key='_accommodation_min_price:2025-12-07:2027-12-07' LIMIT 1), 0) accommodation_price , IFNULL((SELECT price_meta3.meta_value + 0 FROM wp_postmeta price_meta3 WHERE price_meta3.post_id=wp_posts.ID AND price_meta3.meta_key='accommodation_static_from_price' LIMIT 1), 0) accommodation_static_price FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) WHERE 1=1 AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (76) ) AND wp_posts.post_type = 'accommodation' AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) GROUP BY wp_posts.ID HAVING 1=1 ORDER BY wp_posts.menu_order, wp_posts.menu_order DESC LIMIT 0, 4
    Paseo de la Explanada

    Alicante Jul/Nytår    

    Av. Alfonso El Sabio, 11, 03002 Alicante, Spanien

    20. - 27. december 2025 - 3. Januar 2026

    Alicante i Spanien over Jul og/eller Nytår 2025/2026
    Alicante i Spanien over jul og nytår har været fast inventar på det årlige rejseprogram siden 2006 - der er en gennemsnits temperatur på 19°, og ofte har det været varmere end det. De senere år har der oftest været mere end 20 grader og masser af sol.

    Book nu
    Nytårsgalla
    Hotel Svendborg

    Nytår på ⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg    

    Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg

    29. december 2025 - 1. januar 2026

    4 dejlige dage på ⭐⭐⭐⭐ Hotel Svendborg med nytårsgalla i kombination med bridge, undervisning og underholdning.
    Hotel Svendborg er et lækkert hotel, der på glimrende vis skaber den perfekte ramme om dette nytårsophold. Det krydres på bedste vis med nytårsgalla på hotellet i fornem stil med en vifte af lækre retter og vine.

    Book nu
    Hotel Saxkjøbing

    Bridgehøjskole på Hotel Saxkjøbing   

    Torvet 9, 4990 Sakskøbing, Danmark

    10. - 13. januar 2026

    Bridge, højskole og specialiteter fra Lolland på Claus Meyers Hotel i Sakskøbing med Christian Reinholdt og Peter Nielsen.

    OBS: Inkl. foredrag af Claus Meyer!

    Vi byder på en lækker cocktail af lokale specialiteter og oplevelser, morgensang ved Peter Nielsen (Pede) forankret i Sebastians historie og melodier, samt guldkorn fra Højskolesangbogen. Dette krydres med et foredrag om Claus Meyer´s virke og mission v. hoteldirektør Anette Navne. Omtalte pakkes ind i bridgeundervisning, bridgeturneringer, en aften med Pede og guitaren og ikke mindst regionens charme.

    Book nu
    Tenerife Playa Jardin

    Tenerife    

    C. Cupido, 12, 38400 Puerto de la Cruz, Santa Cruz de Tenerife, Spanien

    14. - 21. januar 2026

    UDSOLGT - TILMELD VENTELISTE

    På ⭐⭐⭐⭐ Hotel AF Valle Orotava i hjertet af Puerto de la Cruz.
    Vi har atter valgt at bo i det skønne og autentiske Puerto de la Cruz. Du mærker hurtigt, at det er en by, som står som den har gjort i århundreder og ikke en, som er skabt for turister. Selvom der selvfølgelig er turister, emmer den også at de lokales gøren og laden.

    Book nu
  • Reinholdt Bridge & Travel
    Reinholdt Bridge & Travel
  • Følg os

© Reinholdt Bridge Travel

  • GDPR
  • Generelle betingelser
  • Cookies
x

Log in

Forgot your password?

x

Register

